INGMAR BERGMAN: Fanny och Alexander (1988)

20. srpna 2018 v 14:45 | BÁRA |  KNIHY
V názvu téhle knihy jsem se neubránila švédskému názvu - jejich spojka och (naše 'a'), se mi totiž strašně líbí ^^.

Nic od Ingmara Bergmana jsem nečetla, někdo jiný ho může znát spíše jako režiséra, což by sedělo. Jeho knihy jsou takovým záznamem jeho filmů. Teď nevím, jestli se to tak dá říci u všech, to si nejsem jistá. Nedá se říct, že by ty knihy byly přesnou kopií filmu, dá se říct, že jde o dvě samostatná díla. Knihu napsal podle scénáře.

Fanny a Alexandr je příběhem o jedné divadelní rodině - rodině Ekdahlových. Žijou takřka dokonalý život, jejich rodina je plná života, služebnictvo s nimi trácí Vánoce, i když si o nich myslí, že je to praštěné.

Zlom ale nastane, když Oskar Ekdahl mladší, hlava rodiny, umře. Věc sama o sobě by nebyla tak tragická, kdyby osamělá vdova nepadla do náručí biskupovi, který se snaží úplně převrátit jejich zvyky. Děti nemohou mít hračky, jsou trestány za sebemenší prohřešek. Mají vést střídmý a zbožný život - podle toho vypadá i jejich strava - hodně střídmá.

Nejdřív jsem knihu brala jako takový realistický portrét jedné rodiny, ale jen do té doby, než Oskar začal vídat svého mrtvého otce a kdy se mu zjevily děti, které měly být už dávno po smrti. Tohle všechno se děje nenásilnou formou, rozhodně to nebylo nic k vyděšení, není to žádný horor. Náladu Bergmanových příběhů by vám mohla přiblížit Sedmá pečeť. Je to moc zvláštní film, opět prodchnutý mystikou, ale stojí za to, i když se na něj budete muset pro pořádek kouknout ještě několikrát a i tak ho pořádně nebudete chápat.

Tohle jsem přečetla během jediného dne, to už je co říct, v poslední době totiž u čtení moc nevydržím - nebo spíš není čas? Nevím.


BÁRA
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dája Dája | Web | 21. srpna 2018 v 17:33 | Reagovat

To zní velmi napínavě, takové knihy já mám ráda. (pokud si už nějakou konečne koupím a nebo půjčím :D)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama