KAREL SCHULZ: Kámen a bolest (1942)

16. srpna 2018 v 6:36 | BÁRA |  KNIHY
Tohle je kniha, kterou ocení milovníci historických románů a umění. Já jakožto studentka výtvarné výchovy tíhnu k obému.

Kámen a bolest je román, který vykresluje život Michelangela Buonarrotiho a dobu, ve které žil. Román není dokončený. Schulz ho psal ve 40. letech, stihl začátek 2. dílu, potom ale zemřel.

Michelangelův život je popisován prakticky od jeho narození. Rozpoložení hvězd údajně určilo, že Michelangelova životní cesta bude zářná. Kniha ale ukazuje, že jako kameník to vůbec neměl jednoduché. Na umělce se v té době nepohlíželo zrovna nejlépe, byli to spíš řemeslníci. Jeho rodina se na něj dívala takřka "skrz prsty", byl skoro ostudou - nebyl knězem ani ničím jiným důležitým... Kniha zobrazuje i jeho přítele Niccola Machiavelliho, jeho samozřejmě známe díky Vladaři, kterého napsal. Michelangelo se setkává i s da Vincim, Bramantem a už v raném mládí pracoval pro Lorenza Medicejského.

Pro někoho to bude možná přehlcená kniha se spoustou informací, Schulz ale psal poměrně expresivně, na to, že se jedná o životopisný román, což přidávalo na napětí. Rozhodně je to typ literatury, která vám nenásilně něco řekne o té době. Takhle se nejraději učím dějiny - skrze beletrii. Samozřejmě to musíte brát i tak, že něco si autor domyslel nebo přifouknul, ale hodnota té knihy je myslím nezvratitelná.

Někoho by možná mohl odradit rozsah, ale zrovna tohle je ten typ knihy, u které vám nevadí, že těch pár set stránek má.


Doporučili byste mi nějakou knihu o umělci?

BÁRA
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama