JOHN IRVING: V jedné osobě (2012)

12. října 2018 v 10:49 | BÁRA |  KNIHY
Vím, nalevo v menu mám odkaz na knihu, kterou právě čtu a tahle to zrovna není. Dějí se i větší podivnosti už jsem jednou četla, je to povídková kniha, hrozně zvláštní, kterou do ruky beru, když nevím, co chci pořádně číst. Osvěžuju si jednotlivé povídky pomaličku.

V jedné osobě je román Johna Irvinga, známého amerického spisovatele, který za scénář k jeho Pravidlům moštárny dostal dokonce Oscara (ano, můžete mrknout i na nějaký film, pokud se vám nechce do obsáhlejší knihy, která za to ale rozhodně stojí!).

Tahle kniha se věnuje homosexuální a transsexuální problematice - nejenom. Je to o problémy s identitou, o přístupu lidí k odlišnostem, o tom, že každý má nějaké to své tajemství. Příběh je vyprávěn z pohledu Williama, už v důchodovém věku vzpomíná na svá studentská léta na Favourite River Academy - výlučně chlapecké škole. William je bi. Je bi a nebojí se to říct a po létech se dozví, že ho za to někteří dokonce obdivovali.

William vypráví o svém mladí, o svém dospívání a také o tom, jak postupně začnou umírat jeho přítelé, jeho bývalí milenci, milenky... Je to doba největšího "rozkvětu" AIDS. Po létech se dozvídá, že na tuto nemoc umřel i jeho milovaný a zároveň nenáviděný Kettridge.

Kniha se dá brát i jako poučení o viru AIDS - v některých pasážích se setkáváme s pacienty, kteří se nacházejí v různých stádiech této nemoci a dozvídáme se, jak nemoc v různých případech postupuje.

Jestli jste ještě od Irvinga nic nečetli, vřele doporučuju. Nejen tuhle knihu, ale i jeho další. Má svůj osobitý rukopis, jeho prostě poznáte. Může se vám zdát, že příliš přeskakuje v ději, což mi obvykle vadí - u něj ale ne, u něj to je dokonce výrazné plus. Mimo této knihy jsem četla Svět podle Garpa - ten bych rozhodně k přečtení doporučila. V jedné osobě, na to, že to mělo bezmála 500 stran, jsem přečetla takřka jedním dechem, beru-li v potaz, že buď to pořád píšu diplomku, nebo čtu knížky na diplomku. Něco od Irvinga určitě stají za přečtení.

BÁRA
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Katka Katka | Web | Sobota v 20:03 | Reagovat

je to zaujímavá inšpirácia na čítanie už len kvôli problematike, ktorou sa zaoberá. Napriek tomu, že žijeme v modernej dobe, stále je problém rozprávať o témach ako sú choroby či odlišná orientácia. Preto tento námet oceňujem. :)

2 BÁRA BÁRA | Web | Neděle v 11:03 | Reagovat

[1]: Přesně tak, znám spoustu lidí, kteří by si to měli přečíst, aby trochu rozšířili svůj záběr :-).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama